Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

Udało się! Zadzwonił długo wyczekiwany telefon z wymarzonej firmy i zaprosili cię na rozmowę kwalifikacyjną. Twoje CV zrobiło na nich wrażenie, teraz czas na ciebie – musisz zaprezentować się z jak najlepszej strony, by utwierdzić w przekonaniu twojego potencjalnego pracodawcę, że jesteś idealnym kandydatem do pracy w jego firmie.

Jak dobrać garderobę?

Rozmowa kwalifikacyjna jest pierwszą okazją, aby pracodawca cię zobaczył. Oczywistym jest, że musisz być dobrze przygotowany merytorycznie. Naszych braków dotyczących wymaganych kwalifikacji i tak nie nadrobimy idealną prezencją, ale o nią również należy zadbać. Schludny wygląd jest bardzo ważny, bo – jak mawia stare przysłowie – jak cię widzą, tak cię piszą.

Swój ubiór należy dostosować do stanowiska, na które aplikowałeś. Inaczej ubierzesz się na rozmowę o pracę na stanowisko pracownika produkcji, a inaczej, gdy starasz się o etat w banku, gdzie będziesz miał codziennie styczność z klientem. Na rozmowę o pracę na stanowisku formalnym, należy ubrać się bardzo elegancko. Panie powinny na tę okazje włożyć spódnice (nie mini!) lub spodnie (nie dżinsy!), oraz koszule lub elegancką bluzkę, a także eleganckie buty – niekoniecznie szpilki. Panowie powinni ubrać garnitur lub eleganckie spodnie, marynarkę i koszulę – koniecznie z długim rękawem oraz półbuty, do których założyć należy obowiązkowo czarne skarpety.

Starając się o etat na stanowisku produkcyjnym możemy darować sobie garnitur czy garsonkę, jednak z drugiej strony dżisny i bluza z kapturem nie zrobi wrażenia na twoim potencjalnym pracodawcy.

Detale też są ważne

Panie powinny zadbać o odpowiedni manicure. Na tą okazję lepiej darować sobie tipsy lub neonowy kolor. Najważniejsze jest, żeby paznokcie były czyste i zadbane. Biżuterię również należy ograniczyć do minimum. Według biznesowego dress-codu, dopuszczalnymi dodatkami są zegarek i obrączka. Nie musimy być tutaj aż tak restrykcyjni, jednak lepiej zachować umiar.

Strój powinien być utrzymany w stonowanych, klasycznych kolorach. Najbardziej optymalnymi odcieniami będzie czerń, brąz, biel, a także beż, granat i odcienie szarości. Należy również pamiętać, żeby ubrania były czyste i wyprasowane.

Profesjonalny wygląd na rozmowie kwalifikacyjnej na pewno sprawi, że załapiemy dodatkowe plusy u naszego potencjalnego pracodawcy. Warto, więc wziąć sobie do serca powyższe rady, bo dzięki schludnemu wyglądowi, zyskamy również więcej pewności siebie.

Z rynku pracy